طراحی پوستر

پوستر یکی از رایج‌ترین ابزارهای تبلیغات چاپی است که کسب‌وکارهای کوچک برای معرفی خود از آن بهره می‌برند. یک پوستر تبلیغاتی در بردارنده‌ی یک طراحی بصری، تصاویر، رنگ و توضیحات است.
امکانی را فراهم می‌کند که از طریق آن می‌توانید پیامی را برای معرفی کسب‌وکار خود منتقل کنید و همچنین باعث جلب توجه مخاطبان به رویدادهای شرکت شود. مانند سایر روش‌های تبلیغاتی، استفاده از پوستر نیز مزایایی دارد که در ادامه چند مورد از آن را بیان می‌کنیم.

پوستر چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده پوستر را تعریف کنیم باید گفت پوستر صفحات کاغذی هستند که معمولا برای نمایش اطلاعات به صورت عمودی طراحی شوند. به همین دلیل مناسب‌ترین اندازه برای طراحی پوستر کمی بزرگتر از ابعاد یک کاغذ A4 است. با این حال پوسترها ممکن است در ابعاد و اندازه‌های مختلفی از اندازه یک کارت پستال کوچک گرفته تا یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی در بزرگراه‌ها طراحی شوند!

به عبارتی دیگر می‌توان گفت کاربرد پوستر تا حد زیادی مشابه کاربرد بنر تبلیغاتی است. با توجه به کاربرد پوستر، معمولا پوسترها در مسیرهای پرتردد و اماکنی که مردم در آنجا بیشتر رفت و آمد دارند، نصب می‌شوند. از جمله این اماکن می‌توان به رستوران، سینما، فروشگاه‌ها و … اشاره کرد. شاید در این صورت شما به جای طراحی پوستر به یاد طراحی بنر بیافتید. باید گفت هنگامی که قصد معرفی یک محصول جدید را دارید و قصد دارید تا عموم مردم از این مطلب، مطلع شوند، بهترین حالت نصب پوستر به جای بنر است. تجربه ثابت کرده است پوسترها در این اماکن توانایی بیشتری در جذب مردم دارند. اما اینکه یک پوستر چگونه باید طراحی شود تا بتواند مخاطب را در همان نگاه اول جذب کند، مطلبی است که خود نیاز به یک طراح حرفه‌ای در این زمینه دارد.

 

مزایای پوستر

به طور کلی استفاده از پوستر و بنر و تراکت و دفترچه راهنما و … راه بسیار مناسبی برای جذب مخاطب و تبلیغ یک نوع کالا یا خدمت می‌باشد. پوستر از ابزارهای فیزیکی مهمی است که برای رشد و تاثیرگذاری تبلیغ بسیار موثر است. یکی از مهم ترین مزایای پوستر این است که قابلیت نصب در هر جایی را دارد که البته پیش از آن باید مجوز این کار از سازمان یا اداره مربوطه اخذ گردد.

می‌توان از پوستر در جاهای پر رفت و آمد که محل گردهمایی یا همایش می‌باشد استفاده کرد. دیگر مزیت پوستر این است که تاثیرگذاری آن هیچ شرطی ندارد و یک پوستر می‌تواند همزمان توجه اقشار زیادی از مردم را به خود جلب نماید.

دیگر این که پوستر در واقع یک بنر تبلیغاتی بسیار عالی می‌باشد که اطلاعات جامع و مناسبی را در اختیار عموم می‌گذارد و مطالعه آن نه نیازمند وقت چندانی است و نه احتیاج به دقت فراوان دارد. در علم زیبایی شناسی هم طراحی پوستر می‌تواند کمک بسیار مهم به زیبایی شهر و یا سالن کند.

اهمیت داشتن پوستر

از آن جا که امروزه داشتن تبلیغات مناسب از اولویت های آغاز و ادامه یک کار است و هر کار و خدمت و محصولی نیاز به معرفی و تبلیغ دارد معمولا عمومی ترین و رایج ترین نوع تبلیغ به عهده پوستر است زیرا در همه جا قابل نصب و مشاهده است.

پوستر یک اعلان همگانی است که در همه جا و در همه نوع فعالیتی قابل استفاده است پس داشتن یک پوستر خوب به شما در شناساندن زمینه کاری شما کمک شایانی می‌کند.

انواع پوستر ها

همان گونه که می‌دانید هر پوستر کاربردی مربوط به خود دارد و باید طبق اهدافی که دارد طراحی و اجرا شود و نمی‌توانیم از یک روش مشترک برای تمام پوستر ها استفاده کنیم. ما در این جا به بررسی انواع پوستر می‌پردازیم.

 

  • پوسترهای تبلیغاتی
  • پوسترهای سیاسی
  • پوسترهای تلفیقی و انگیزشی
  • پوسترهای فیلم ها
  • پوسترهای رویداد ها
  • پوسترهای مسافرتی
  • پوسترهای آموزشی
  • پوسترهای نور سیاه
 
 

پوسترهای تبلغاتی

 

در معنی اعم، پوستر با هدف تبلیغ برای فروش بیشتر، نمایش بیشتر و توجه بیشتر استفاده می‌شود. اما وقتی نگاه خاص تری به این موضوع داشته باشیم بعضی از پوستر ها چنان تاثیر بالایی در مخاطب ایجاد می‌کنند که تا سال ها نام یک برند یا تولیدکننده را بر سر زبان ها می‌اندازند. از جمله پوستر کوکاکولا که سال هاست این محصول را به مردم شناسانده است. هدف مشترک همه پوستر های تبلیغاتی به فروش رساندن یک تجربه است.

 

 

پوسترهای سیاسی

 

در گذشته پوستر های سیاسی صرفا جهت تبلیغ جنگ و روحیه دادن به سربازان بود. مثلا در جنگ جهانی اول از پوستر برای به کارگیری ۱۰۰ هزار سرباز جدید و موثر کمک گرفته شد و اتفاقا تاثیر آن بسیار چشمگیر بود. به طوری که بیش از ۵۰۰ هزار نفر با دیدن و تاثیر پذیری از این پوستر برای جنگیدن پیش قدم شدند.

 

 

پوسترهای تلفیقی و انگیزشی

 

با نوشتن یک جمله و داشتن یک تصویر زیبا این پوسترها از جمله پوسترهایی شدند که هنوز هم بسیار مورد توجه هستند. این پوسترها معمولا در مدارس و دانشگاه ها و شرکت ها بسیار کارآمد هستند و حاوی پیامی بزرگ در قالب یک تصویر می‌باشند.

مثل صعود به قله یا تصویری از جوانه زدن گیاه یا تولد و سر از تخم در آوردن یک جوجه یا قدم زدن در تاریکی به سمت روشنایی که می‌توانند پیام رشد و شکوفایی و موفقیت را به راحتی در ذهن بیننده القا کنند.

 

 

پوسترهای فیلم

 

از نمونه پوسترهایی که از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفت و به شدت در شناساندن اثر به بیننده موثر بود و همچنان هست، پوستر فیلم می‌باشد. استودیو های فیلم سازی به راحتی متوجه شدند که با نمایش دادن چند صحنه کوتاه از فیلم به بیننده می‌توانند او را به شدت به دیدن فیلم ترغیب کنند.

با نشان دادن جزئیات مهم فیلم در یک صحنه، بیننده پوستر را برای دیدن فیلم تشنه تر می‌کنند. در سال های گذشته اثری از تبلیغات اینترنتی و دیجیتالی نبود پس بهترین راه برای جذب مخاطب طراحی یک پوستر گویا با رنگ ها و فونت های جذاب همراه با صحنه ای دلچسب و زیبا از فیلم بود. البته که نوشتن اسامی بازیگران با فونت درشت و معمولا سیاه از ویژگی های این پوستر ها بود.

 

 

پوسترهای رویداد

 

این نوع پوستر ها معمولا اعلان همگانی برای یک رویداد مهم مثل یک کنسرت یا راهپیمایی یا گردهمایی و نمایشگاه طراحی می‌شوند که معمولا تاریخ و زمان این رویدادها در آن قید می‌شود و پس از آن رویداد، جمع آوری می‌شوند.

گاهی پوسترهایی که اعلان رویداد خاصی بوده اند _که بسیار مهم بوده است_ توسط کلکسیون دارها جمع آوری می‌شود. از جمله این پوستر ها پوستر های دوران طلایی بوکس یا کنسرت های خوانندگان و نوازندگان معروف و معتبر می‌باشد.

 

 

پوسترهای مسافرتی

 

برای تشویق افراد به مسافرت به جاهای خاص از این نوع پوستر استفاده می‌شود که معمولا آژانس های تبلیغاتی و هتل ها و گردشگاه ها از افرادی هستند که برای طراحی این نوع پوسترها پیش قدم می‌شوند. به طور کلی این پوستر ها در هر جایی که با صنعت توریسم در ارتباط است نصب می‌شود. زیرا با دادن اطلاعات کافی به مسافر می‌توانند وی را ترغیب به دیدن مکان های تفریحی و توریستی نمایند.

از مشهورترین پوسترهای مسافرتی پوسترهای امریکایی WPE هستند که آغاز به کار آن ها در دهه ۱۹۳۰ میلادی بود.

 

 

پوسترهای اموزشی

 

پوسترهای آموزشی برای بیشتر دیده شدن عملیات تحقیقاتی در مورد یک موضوع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع پوسترها بیشتر در محیط های آموزشی کاربرد دارند، مثل دانشگاه ها یا پژوهشکده ها. تفاوت اصلی پوسترهای آموزشی با پوسترهای دیگر این است که در تمام انواع دیگر پوستر اصول زیبایی شناسی و رنگ ها و فونت ها بسیار مورد توجه و در واقع سرنوشت ساز هستند. اما در پوسترهای آموزشی تنها یک نسخه خلاصه شده از تحقیقات می‌باشد که تمام فرایند علمی تحقیقات را نشان می‌دهد.

 

 

پوسترهای نور سیاه

 

از جمله پوسترهایی که از دهه ۶۰ میلادی مورد توجه هنرمندان و طراحان قرار گرفت همین پوسترهای نور سیاه بودند که در آن ها با استفاده از اشعه ماورای بنفش جلوه های ویژه ای ایجاد کردند و از معروف ترین آن ها می‌توان به پوستر “اوج” اثر مایکل باومن اشاره کرد.

Single Poster

تعرفه طراحی

خدمات طراحی پوستر توسط تیم آقای دیزاین به دو بخش تقسیم می شود؛ با قالب آماده یا با طراحی قالب

در صورتی که مشتری قالب طرح خود را ارائه دهد، پوستر مورد نظر با همان فرمت طراحی میشود که هزینه ی آن کمتر است از پلن همراه با طراحی قالب.

در هر دو صورت هزینه ی طراحی پوستر با توجه به ابعاد آن متغیر است که جهت اطلاع از قیمت بروز و دقیق میتوانید با زدن گزینه ی ثبت سفارش آنلاین یا تماس با کارشناسان ما از آن مطلع شوید.

نکاتی در طراحی پوستر

استفاده از عناصر فونت و فرم و رنگ با آن شیوه که در مبحث عناصر تشکیل دهنده پوستر به آن اشاره کردیم، قانون و قاعده بی قید و شرط برای طراحی پوستر نیست و موقعیت و خلاقیت طراح است که فرم، شکل، رنگ و فونت و در نهایت تصاویر را کنار هم می چیند.

بهتر است قبل از هرچیز به طرح های ساختار شکنانه نیز فکر کنید. زیرا ساختارشکنی، در بیشتر موارد، پویایی را نشان می دهد و نشان می دهد در پشت طراحی شما تفکری سوای قوانین و قواعد تکراری و کلیشه ای وجود دارد.

همیشه زیبایی، در شلوغی و تصاویر زیاد نمی باشد. گاهی زیبایی در سادگی خلاصه می شود و باید به سادگی بیشتر فکر کنید. زیرا مفاهیم بصری در تصاویر ساده تر، زودتر و سریعتر، راحت تر و مستقیم تر منتقل می شوند و همیشه تاثیر گذاری در انتقال سریع مفهوم میباشد.

چون پوستر یک وسیله تبلیغاتی است بنابراین پیام آن نباید مبهم باشد و برداشت های متفاوتی از آن شود. این موضوع به اثر بخشی پوستر ضربه وارد میکند. برای طراحی پوستر هیچ قاعده و قانون حتمی وجود ندارد. البته معتقدیم اصولا در طراحی گرافیکی، قانون مشخصی وجود ندارد. طراح گرافیک از محدود شدن بیزار است و دوست دارد حرف اول و آخر، خلاقیت و ایده های او باشد و این، یک اثر گرافیکی را قانونمند و هدفمند می سازد. پس الهام بخش اندیشه و ایده های خلاقانه خود باشید تا طرح زیبا و تاثیر گذاری را بر صفحه طراحی خود خلق نمایید. پوستر باید به گونه ای طراحی و چاپ شود که قابلیت نصب را داشته باشد.