Logo design Brief

3 مرحله ی نوشتن بریف طراحی لوگو

از مهمترین بخش های سفارش طراحی لوگو، رساندن منظور و سبک مورد علاقه ی سفارش دهنده به طراح لوگو است. با نوشتن یک بریف طراحی لوگو مناسب و کامل، میتوانیم به طراح لوگو کمک کنیم تا بهترین نتیجه را از سفارش خود بگیریم.
آنچه در این مقاله میخوانید:

یک بریف کامل و جامع درباره ی طراحی لوگو به طراحان کمک می کند تا یک لوگو متناسب با کسب و کار شما طراحی کنند. خیلی اهمیت دارد که قبل از نوشتن بریف اجزاء اصلی یک بریف خلاقانه را بدانیم علاوه بر اینکه باید واژگان و اصطلاحات مفید برای توصیف چیزی که میخواهیم را بدانیم. در انتهای این مقاله شما قادر خواهید بود که به طراحان کمک کنید تا بهترین لوگو و نشان را برای برند شما خلق کنند.

 

بریف طراحی لوگو چیست؟

بریف طراحی لوگو نوشته ای است که مهم ترین اطلاعات درباره ی خواسته ها و نیازمندی های شما برای طراحی لوگو را در اختیار طراحان قرار می دهد. این نوشته عموما نمایی کلی از بیزینس شما، سلیقه ی شما و بودجه و محدودیت زمانی شما را نمایش می دهد.

logo brief
هر اشتباهی در این مرحله میتواند باعث سوء تفاهم بین شما و طراح لوگو شود و در نتیجه ی آن خروجی کار مطابق با نیازمندی های کسب و کار شما نخواهد بود. پس این یک ضرورت است که هر مرحله از نوشتن این سند مهم را با جدیدت و دقت تمام بنویسیم.

 

1. ارائه ی دقیق اطلاعات کسب و کار

قبل از اینکه به بخش جذاب نوشتن بریف طراحی لوگو برسیم بهتر است چرایی و هویت این نشانی که قرار است برای برند ما طراحی شود را بررسی کنیم که در این کیس اطلاعات پیش زمینه ی کسب و کار و خودمان است.
صد البته که طراحان گرافیک مثل ماشین آلات و کامپیتور نیستند که نتوانند اطلاعات و مفاهیم را تجزیه و تحلیل کنند بلکه آنها توانایی درک افراد، محصولات و بیزینس ها را دارند که مطابق با آن بتوانند زیبایی شناسی و نیازسنجی دقیقی از کسب و کار شما انجام دهند.

محصولات، مخاطب هدف و حوزه ی کسب و کار خود را شرح دهید

طراحان گرافیک حرفه ای میدانند که چه ترفند هایی برای چه سبک از مخاطبین، محصولات و صنایع مختلف بیشتر از بقیه تکنیک ها عملیاتی و مثمر ثمر است. پس با توضیح و تفصیل درباره ی این موضوعات میتوانیم به طراح کمک کنیم که بهترین خروجی را به ما بدهد. مثلا میتوانیم از مواد اولیه محصولاتمان یا پروسه ی تولید یا سبک زندگی مشتریانمان و یا رقبای تجاری خود حرف بزنیم.

ارزش های برند خود را توصیف کنید

ارزش های مختلف میتوانند سبک های مختلف طراحی ایجاد کنند. این ارزش های مختلف را میتوانیم از طریق طیف های ارزیابی سلیقه مشخص کنیم مثل اینکه لوگوی مورد نظر ما ساده باشد یا پیچیده، مدرن باشد یا قدیمی، فان باشد یا جدی و … .

different value spectrums

طراحان میتوانند داده های خروجی از این طیف های سلیقه را با عناصر بصری به تصویر بکشند. در مثال پایین میتوانید فرق شدید بین یک لوگو فان و یک لوگو جدی و رسمی را به وضوح مشاهده کنید:

different logo design styles2

اسم برند یا شرکت خود را ذکر کنید

هر چند که این موضوع شاید خیلی بدیهی به ذهن شما برسد ولی خیلی اوقات نادیده گرفته می شود. مطمئن شوید اسم برند شما دقیقا همان طور که میخواهید به مشتریانتان نمایش داده شود، اینکه چه فاصله ای بین حروف یا کلمات واقع شود یا اینکه کلمه یا عنصر دیگری بین کلمات یا حروف برند شما فاصله شود.

شعار تبلیغاتی خود را درج کنید (در صورت وجود و تمایل)

بعضی اوقات شعار تبلیغاتی یک بیزینس در لوگوی آن باید درج شود و امکان جدا کردن آن وجود ندارد. این مساله باید خیلی با تامل و دقت لحاظ شود که آیا مایلید شعار برندتان در لوگو درج شود یا نه. یا اینکه میتوانید یک لوگوی انعطاف پذیر سفارش دهید که بعضی اوقات با شعار و بعضی اوقات بدون شعار بتوان استفاده کرد. البته که در اینصورت به احتمال زیاد به دلیل فایل های بیشتری که برای طراحی لوگوی خود سفارش میدهید هزینه ای مجزا برای آن دریافت شود.

 

2. ارائه ی دقیق سبک مورد علاقه ی طراحی

design board

نوع لوگو هایی که دوست دارید را توضیح دهید

لوگوتایپ؟ امبلم؟ لوگو نماد؟ لوگوی ترکیبی؟ لوگو انتزاعی؟ اگر این اصطلاعات برای شما جدید است پیشنهاد میکنیم مقاله ی ما درباره ی انواع لوگو را مطالعه کنید. مشخص کردن فرمتی که میخواهید لوگو به عنوان فایل خروجی به شما تحویل داده شود میتواند زمان زیادی از شما و طراح لوگو را صرفه جویی کند. اگر نمیدانید که به چه فرمتی نیاز دارید میتوانید با طراح لوگو مشورت کنید و به پیشنهادات او توجه کنید.

سبک طراحی

علاوه بر نوع لوگوی مورد نظر، شما میتوانید سبک طراحی مورد علاقه ی خود را هم توضیح دهید. مثل اینکه لوگوی مورد نظر شما مینیمال باشد یا فلت.

different logo design styles

رنگ ها

طراحان حرفه ای به خوبی میدانند که چه رنگی متناسب با چه برندی است. با این وجود، شما میتوانید در بریف پیشنهاد خود برای رنگ انتخابی را شرح دهید. این پیشنهاد میتواند صرفا یک رنگ عمومی باشد مثلا سیاه و سفید یا میتواند خیلی جزئی تر باشد مثل اینکه لوگو یا طرح هایی را ارائه بدهید که رنگ های دیگری را داشته باشند و به عنوان مثال برای طراح بفرستید.

الهام گرفتن (مثلا از تابلو عکس برندتان)

تابلو عکس برند از عکس، عناصرو فونت های مختلفی در رابطه با برند شما تشکیل شده است. این تابلو میتواند به شما برای الهام گرفتن در سبک طراحی لوگو کمک بسزایی کند. در این تابلو میتوانید مثلا لوگوی قبلی خود را قرار دهید یا عناصری از لوگو های دیگر که دوست دارید یا پالت های رنگی مورد علاقه تان و حتی عکس از المان ها و عناصری که دوست دارید در لوگو شما قرار بگیرد.

 

3. با دقت بودجه و محدودیت زمانی خود را مشخص کنید

زمان بندی

پروسه ی طراحی لوگو یک پروسه است. هر چند که یک طراحی لوگو میتواند بر خلاف انتظار فقط در چند ساعت انجام شود ولی در حقیقت این پروسه نیازمند یک بازه ی زمانی برای طراح است تا بتواند با دقت به بررسی برند و رقبا و سبک مورد نیاز کسب و کارتان برسد. بنابراین باز گذاشتن دست طراح لوگو برای طراحی میتواند شانس شما را در اینکه یک لوگو حرفه و فوق العاده دریافت کنید به شدت افزایش دهد.

design timing
هر چند که طراحان لوگو تمایل زیادی دارند به اینکه کار خود را سریع به اتمام برسانند و با وضعیت عجله داشتن آشنایی زیادی دارند ولی سعی کنید برنامه ریزی خود را از قبل انجام دهید و حتی قبل از اینکه کسب و کارتان راه اندازی شود با حوصله و بدون عجله برای طراحی لوگو اقدام کنید.
به طراح خود زمان مناسبی برای ویرایش و بازنگری در لوگوی خود بدهید. تیم طراحی آقای دیزاین به طور معمول طراحی لوگو را طی 10 روز کاری انجام میدهد. هرچند ممکن است این زمان طراحی به صورت توافقی افزایش یابد یا در صورت اتمام زودتر، سریع تر از موعد تحویل داده شود.
گاهی اوقات این پروسه با بعضی مجموعه ها یا فریلنسر ها میتواند خیلی بیشتر از این طولانی شود. البته شاید بتوان به صورت توافقی با پرداخت هزینه ای بیشتر، کار را به صورت فوری به انجام رساند.

بودجه

شاید کمی نامناسب باشد که در مورد بودجه و سطح توان مالی خود صحبت کنید ولی اگر بودجه ی محدودی دارید و باید حتما به آن پایبند باشید، لازم است این مورد را قبل از سفارش با طراح مورد نظر در میان بگذارید. قبل از طراحی درباره ی نرخ طراح حتما باید بپرسید؛ اینکه آیا طراح با توجه به زمان صرف شده هزینه دریافت می کند یا از قبل برای هر لوگو تعرفه ای مشخص کرده است. اگر این بودجه از پیش تعریف شده است حتما باید از تعداد فایل ها و اتود هایی که تحویل میگیرید و تعداد دفعات ویرایش و بازنگری بپرسید. اگر هم طراح لوگو به صورت ساعتی کار می کند باید حتما بپرسید که با توجه به نیازمندی شما، کار طارحی حدودا چند ساعت به طول می انجامد.
اکثر مواقع جمله ی معروف “هر چقدر پول بدی آش میخوری” درباره ی طراحی لوگو صادق است. هر چند ممکن است خوش شانس باشید و یک طراح لوگو آماتور بتواند بهترین اثر ممکن را برای شما خلق کند. پرداخت هزینه ی منصفانه و منطقی به یک طراح خبره میتواند باعث شود که یک نتیجه ی خیلی خوب از طراحی لوگو بگیرید.

عضویت در خبرنامه

در خبرنامه ی ما عضو شوید تا از آخرین آموزش ها و تخفیفات با خبر شوید

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب دیگری که ممکن است برایتان جالب باشد ...
کارت ویزیت سنتی و کارت ویزیت الکترونیکی
بازاریابی
کارت ویزیت سنتی یا کارت ویزیت الکترونیکی

در این مطلب با کارت ویزیت و اهمیت طراحی کارت ویزیت آشنا خواهیم شد و به بررسی مزایا و معایب کارت ویزیت سنتی و کارت ویزیت الکترونیکی خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک
اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک یکی از شیوه‌های مرسوم تولید محتوا در دنیاست که روز به روز به محبوبیت آن افزوده می‌شود. اینفوگرافیک مثل نقشه‌ای پر از اطلاعات است. اگر می‌خواهید مفاهیم پیچیده را به صورت خلاصه برای خواننده بازگو کنید و  در کمترین زمان آن را در ذهن مخاطبتان ثبت کنید بهترین فرمت ارائه اینفوگرافیک می‌باشد. در این مقاله با انواع اینفوگرافیک ها و نرم‌افزارهای طراحی اینفوگرافیک آشنا خواهید شد، با ما همراه باشید.